czwartek, 26 maja 2016

Snickers czy żel energetyczny?

Zostałam niedawno skrytykowana za mój sposób odżywiania się na zawodach. Jak można jeść snickersy? Może to i dobre, ale na pewno nie na dłuższą metę... Dobrze, więc porównajmy składy obu produktów. Tak będzie uczciwie.

Recovery Gel BioTech USA:
woda, glukoza, fruktoza, maltodekstryna hydrolizowana, białko kolagenowe, L-lizyna, L-glutamina, emulgator (karboksymetyloceluloza sodowa), kwas cytrynowy, cytrynian magnezu, L-leucyna, aromat, L-izoleucyna, L-walina, inozytol, siarczan glukozaminy, chlorek potasu, środek konserwujący (kwas sorbowy), pantotenian wapnia

Snickers:
miękki nugat, karmel, prażone orzechy ziemne, czekolada mleczna; cukier, syrop glukozowy, orzeszki ziemne, miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy, odtłuszczone mleko w proszku, olej słonecznikowy, tłuszcz mleczny, laktoza, tłuszcz palmowy, serwatka w proszku (z mleka), sól, emulgator (lecytyna sojowa), białko jaja w proszku, naturalny ekstrakt z wanilii, białko mleka, aromat naturalny, orzech laskowy

Maltodekstrynę pozyskuje się w procesie częściowej hydrolizy skrobi (np. ziemniaczanej, owsianej, ryżowej, kukurydzianej, tapiokowej). Jest węglowodanem złożonym, obecnym w wielu produktach spożywczych oraz będącym składnikiem odżywek dla sportowców.  Charakteryzuje się bardzo szybkim rozkładem w organizmie i błyskawicznie się wchłania. Ma wysoki indeks glikemiczny.

Karboksymetyloceluloza  jest polimerem, półsyntetyczną pochodną celulozy. Jest często używana w postaci soli sodowej. W przemyśle spożywczym jest oznaczona symbolem E466 i należy do grupy emulgatorów i środków zagęszczających. Może ulegać fermentacji w jelicie grubym i przyczyniać się do powstawania zaburzeń w obrębie przewodu pokarmowego takich jak wzdęcia, zaparcia i biegunki.

Siarczan glukozaminy

Chlorek potasu jest nieorganicznym związkiem chemicznym z grupy chlorków. Jest stosowany jako składnik mieszaniny do posypywania dróg w zimie. Wraz z tiopentalem i lekiem zwiotczającym mięśnie (pankuronium) jest wykorzystywany do wykonywania wyroków śmierci przez zastrzyk trucizny.

Kwas sorbinowy, kwas sorbowy (E200) to organiczny związek chemiczny z grupy nienasyconych kwasów karboksylowych, stosowany jako konserwant. Jest nieszkodliwy dla zdrowia, choć może powodować reakcje alergiczne (kontaktowe zapalenie skóry, rumień oraz inne podrażnienia skóry, astmę).

Pantotenian wapnia

Lecytyna sojowa

Chyba jednak zostanę przy snickersach, trochę jakby mniej chemii, a może mi się tylko wydaje...

Kinga

1 komentarz:

  1. Szczerze, też bym wybrała snickersa. Śmieszy mnie fakt, że osoby wspomagające się takimi żelami udzielają rad innym. Słodycze najczęściej uważane są jako zło wcielone, a czasami mniej w nich tego ,,zła" niż w jakiś suplementach.

    OdpowiedzUsuń