czwartek, 9 stycznia 2014

Hormon szczęścia czy hormon motywacji...

Trzyma mnie od wczoraj, od wyjścia z basenu- poczucie szczęścia i radości z tego co mam, oraz motywacji do działania i wyznaczania sobie kolejnych celów. Chwilo trwaj!!
Dopamina była dotąd uważana za hormon przyjemności i nagrody. Obecnie uważa się, że wyzwala chęć działania, wytrwałość i poszukiwanie wrażeń. Jest uwalniana nie tylko podczas przyjemnych doznań, ale także w sytuacji stresu czy bólu. Im więcej dopaminy, tym większa wytrwałość w dążeniu do celu i poszukiwanie wrażeń. Osoby, które mają wysoką zawartość dopaminy w organizmie są silnie zmotywowane do działania (niewątpliwe jestem jedną z nich ;) Natomiast osoby z niskim poziomem tego neuroprzekaźnika mają niechęć do jakiejkolwiek aktywności. Jednak winy za brak energii i motywacji nie można całkowicie zrzucać na brak dopaminy. Może to być spowodowane także innymi czynnikami, np. chorobą.

Dopamina jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym, podobnie jak adrenalina czy nadadrenalina, do tzw. katecholamin, czyli pochodnych aminokwasów wytwarzanych przez rdzeń nadnerczy oraz włókna układu sympatycznego. Za jej uwalnianie odpowiadają przede wszystkim neurony ośrodkowego układu nerwowego. Dopamina ulega syntezie w tkankach obwodowych (kanaliki nerkowe i nerkowe naczynia krwionośne, pęcherzyki płucne, trzustka oraz naczynia krwionośne płuc i serca ) i wykazuje tam aktywność autokrynną (tj. komórka sama wytwarza hormony, sama generuje informacje i sama je odbiera). W niektórych przypadkach dopamina pełni funkcje leku, najczęściej w postaci kroplówki. Duże dawki dopaminy podwyższają ciśnienie tętnicze, a tym samym poprawiają kurczliwość mięśnia sercowego.


Poziom dopaminy wzrasta kiedy jesteśmy czymś zachwyceni, oczarowani lub wzruszeni. Na jej poziom w mózgu wpływa też kawa, alkohol i narkotyki.

Jak naturalnie zwiększyć poziom hormonów szczęścia?
- poprzez doświadczanie pozytywnych emocji (pocałunki ;) poziom endorfin we krwi może się zwiększyć nawet o 200 procent,
- jedząc potrawy niskobiałkowe, bogate w węglowodany i tłuszcze można zwiększyć poziom serotoniny,
- zjedzenie czekolady zwiększa poziom serotoniny i endorfin w mózgu,
- podczas szczerego śmiechu zwiększa się wydzielanie endorfin,
- światło również ma wpływ na wydzielanie przez mózg substancji poprawiających nastrój, stąd gorsze samopoczucie przy jego niedoborze (długie jesienne i zimowe wieczory).

Sweet like chocolate

Kinga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz