piątek, 21 marca 2014

Wielka ściema, czyli coca cola light

Na początek składniki:



A teraz kolej na kilka faktów:
Karmel E 150 d (karmel amoniakalno-siarczynowy, karmel klasy IV) to syntetyczny brązowy barwnik spożywczy. Jego dopuszczalne dziennie spożycie wynosi 200 mg / kg masy ciała. Może wywoływać nadpobudliwość, rozwolnienie i nasilenie ruchów robaczkowych jelit. Jest otrzymywany w wyniku podgrzewania cukrów (glukozy, fruktozy, sacharozy, dekstrozy) w obecności kwasu siarkowego oraz związków amoniaku.
Kwas ortofosforowy E338 jest otrzymywany w wyniku działania kwasu siarkowego na fosforan wapnia, którego źródłem są apatyt i fosforyt, czasem także zmielone kości zwierząt. W przemyśle spożywczym jest stosowany jako dodatek do napojów gazowanych jako regulator kwasowości. Jego nadmierne spożycie powoduje demineralizację kości.
Cytrynian sodu  E331 jest stosowany jako smakowy i konserwujący dodatek do żywności. Można go otrzymać w reakcji kwasu cytrynowego z wodorotlenkiem, węglanem lub wodorowęglanem sodu.
Cyklaminian sodu E952 jest sztuczną substancją słodzącą 30 razy słodszą od sacharozy. Jest substancją zabronioną w Stanach Zjednoczonych od 1969 roku, od czasu publikacji raportów o możliwości wywoływania przez niego uszkodzeń wątroby, raka pęcherzyka moczowego i deformacji płodu. Dopuszczalne dzienne spożycie to 11 mg na kilogram masy ciała.
Acesulfam K E950 to związek chemiczny stosowany jako słodzik, około 150 razy słodszy od sacharozy. Wzmacnia również smak i zapach. Związek ten szybko wywołuje krótkotrwałe odczucie słodkości. Jego obecność w produkcie żywnościowym musi być wyraźnie zaznaczona na etykiecie.
Espartam E951 jest stosowany masowo jako sztuczny środek słodzący (słodzik) w produktach spożywczych. Dopuszczalne spożycie wynosi 40 mg / kg masy ciała.
Kofeina jest środkiem psychoaktywnym z grupy stymulantów. Jest stosowana jako dodatek do niektórych produktów. Po dłuższym okresie regularnego przyjmowania kofeiny występuje zjawisko tachyfilaksji (tolerancji), czyli stopniowego osłabienia odpowiedzi biologicznej ustroju. Może być otrzymywana syntetycznie. Kofeina jest zaliczana do środków stymulujących, ponieważ działając pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy usuwa zmęczenie, polepsza nastrój i koncentrację, ale z drugiej strony ma negatywny wpływ na pamięć długotrwałą. Zwiększa uczucie niepokoju i lęk. Posiada właściwości pobudzające ośrodki wegetatywne: oddechowy, naczynioruchowy i nerwu błędnego. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Kofeina powoduje uzależnienie fizyczne. Zespół abstynencyjny przejawia się zmęczeniem, pogorszeniem nastroju i koncentracji uwagi, często bólem głowy. Bezpieczna dawka kofeiny to do 600 mg na dobę, za wyjątkiem kobiet w ciąży (300 mg na dobę).
Fenyloalanina to jeden z aminokwasów egzogennych, stanowiących podstawowy budulec białek.
Benzoesan sodu E211 (sól sodowa kwasu benzoesowego) jest stosowany jako konserwant żywności. Uzyskuje się go syntetycznie. Nie stwierdzono szkodliwego wpływu dziennych dawek 647-825 mg / kg masy ciała człowieka. Substancja ta nie kumuluje się w organizmie i jest łatwo z niego wydalana wraz z moczem. Duże dawki benzoesanu sodu działają drażniąco na śluzówkę żołądka, dlatego spożycie zawierających go produktów może u osób nadwrażliwych (np. chorych na chorobę wrzodową) powodować dolegliwości bólowe. W połączeniu z witaminą C (E300) może przekształcić się w rakotwórczy benzen, co ma znaczenie szczególnie w przypadku napojów gazowanych, w których stosuje się jednocześnie obie te substancje. Temperatura i naświetlenie to czynniki przyspieszające formowanie się benzenu.

Myślę, że jakikolwiek dalszy komentarz jest tutaj zbędny...

Kinga

1 komentarz: