sobota, 24 maja 2014

Indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny jest definiowany jako średni, procentowy wzrost stężenia glukozy we krwi po spożyciu, przez reprezentatywną statystycznie grupę ludzi, porcji produktu zawierającej 50 gramów przyswajalnych węglowodanów. Wzrost poziomu cukru we krwi w przypadku spożycia 50 gramów glukozy przyjęto jako podstawę skali (100%).
Indeks glikemiczny dotyczy tylko węglowodanów, ponieważ tłuszcze i białka nie powodują wysokiego wzrostu poziomu glukozy.
Im wyższa wartość IG danego produktu, tym wyższy poziom cukru we krwi po jego spożyciu. Produkty o wysokim indeksie powodują zarówno wysoki szczytowy poziom cukru we krwi, jak i szybki jego spadek.
Glikemia to stężenie cukru we krwi. Zbyt wysoki poziom cukru powoduje hiperglikemie, a zbyt niski hipoglikemię. Prawidłowa wartość poziomu cukru u człowieka, to ok 90-100 mg.
Spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym, powoduje gwałtowny wzrost cukru. Trzustka aby pozbyć się jego nadmiaru z organizmu zwiększa produkcję insuliny. Ponieważ człowiek nie jest ze stali, dłuższe męczenie trzustki produktami o wysokiej zawartości cukru(IG), może uszkodzić komórki beta trzustki. Spowoduje to zmniejszenie produkcji insuliny przez trzustkę, do poziomu niewystarczającego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, wtedy mamy cukrzycę typu II.

Wybrane produkty i ich indeks glikemiczny:

jaja, kawa, herbata, majonez, ryby, tłuste sery (żółty, pleśniowy), kwaśna śmietana, tłuszcze - 0
brukselka, cebula, kalafior, kapusta, cukinia, kiełki, ogórek, oliwki, orzechy, papryka, rzodkiew, sałata, szparagi, szpinak - 15
czekolada gorzka (80% > kakao), kakao bez cukru - 20
czekolada gorzka (70% > kakao), borówki, czerwona porzeczka, jeżyny, maliny, truskawki, wiśnie, zielona soczewica - 25
gruszka, mandarynki, marchew, pamelo, pomidory - 30
świeże jabłko, jogurt odtłuszczony, nasiona (simie lniane, sezam, mak), nektarynki, pomarańcze, śliwki - 35

otręby owsiane i pszenne, płatki owsiane 40
niedojrzałe banany, płatki śniadaniowe, winogrona - 45
kiwi, muesli bez cukru - 50

nutella - 55
dojrzałe banany, miód, owsianka - 60
chleb pełnoziarnisty, mars, snickers, muesli z cukrem lub miodem, rodzynki - 65
brązowy cukier, bułki, chipsy, cukier, sucharki, ziemniaki gotowane - 70
płatki kukurydziane - 85
chleb z białej mąki - 90
glukoza - 100

Insulina jest hormonem białkowym produkowanym jest przez trzustkę. Najważniejszym bodźcem do produkcji insuliny jest poposiłkowe zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Działanie insuliny polega na transporcie glukozy do wnętrza komórek, co obniża stężenie tego cukru w krwi. Dalszy wzrost stężenia glukozy w krwi jest dla organizmu sygnałem, że ma go więcej, niż w danej chwili potrzebuje. Wtedy nadmiar cukru przechowywany jest pod postacią glikogenu wątrobowego i mięśniowego. Kiedy już zapas glikogenu jest wystarczający, cukier magazynowany jest wtedy pod postacią tłuszczu, w tkance tłuszczowej.
Podstawowymi spożywanymi składnikami są węglowodany, białka i tłuszcze oraz witaminy i związki mineralne. Spożywanie węglowodanów nie jest bezwzględnie konieczne, ponieważ organizm może wytworzyć energię spalając tłuszcz, a w szczególnych wypadkach białko. Tłuszcz jest dla organizmu najlepszym i najbardziej pożądanym paliwem, ponieważ jego spożycie nie powoduje przeciążenia trzustki w wydalaniu insuliny. Spożywanie natomiast produktów węglowodanowych powoduje wzrost stężenia glukozy w krwi, co skutkuje gwałtownym wyrzutem insuliny przez trzustkę do krwi.

Kinga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz