sobota, 21 czerwca 2014

Coca cola raz jeszcze...


W tym przypadku nie ma "lepszego zła"...

Cyklaminian sodu

Cyklaminian sodu (E952) – syntetyczna substancja słodząca, może niekorzystnie oddziaływać na nerki, wątrobę, serce, układ krążenia, a także przyczynić się do schorzeń skóry i występowania bólów migrenowych, dopuszczalne dzienne spożycie (tzw. ADI) wynosi 11 mg/kg masy ciała. Dla przykładu: wartość ADI zostanie osiągnięta w przypadku gdy osoba ważąca 60 kg wypije szklankę coca-coli light, dwie puszki napoju dla sportowców, półtorej filiżanki kawy (jeśli we wszystkich wymienionych produktach zastosowano cyklaminian sodu).

Benzoesan sodu (E 211) - związek chemiczny, stosowany do konserwowania przetworzonych produktów, zawiera go niemal każdy słodzony napój: gazowany, niegazowany, niektóre soki, sałatki i konserwy, związek ten nie występuje w naturze.
Benzoesan sodu po zetknięciu z kwasem askorbinowym (witamina C) tworzy benzen, bardzo agresywną, trudną do wydalenia i rakotwórczą substancję.

Spożycie słodkiego, bez cukrowego napoju może spowodować wyrzut insuliny (hormon hipoglikemizujący, którego poziom wzrasta po spożyciu węglowodanów), którego konsekwencją będzie spadek poziomu glukozy i zwiększenie apetytu na słodkie. A wszystko to za pośrednictwem receptorów smaku i mózgu, który daje sygnał trzustce, aby zaczęła wydzielać insulinę, bo za chwilę we krwi pojawi się glukoza. Kiedy ta się nie pojawia, insulina nie ma na czym pracować. Długotrwałe używanie słodzików może doprowadzić do tego, że organizm nauczy się ignorować insulinę (insulinooporność) i w tym przypadku zbicie wagi stanie się niemal niemożliwe.

The Unsatiating Truth About Aspartame, Acesulfam K, Sucralose & Co

Kinga

2 komentarze:

  1. Niby to wszystko wiem, a jednak zdarza się pić, ale staram się ograniczać :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każdy ma chwile słabości. Najważniejsze, żeby się jednak nie poddać.

      Usuń